Opel Corsa C – Combo 1.7 DT Motor Beyin Tamiri

Opel Corsa C – Combo 1.7 DT Motor Beyin Tamiri

Eylül 12, 2020 0 Yazar: admin
tüm opel beyin bakım ve tamir işlemleri
tüm opel beyin bakım ve tamir işlemleri

Opel’in Astra, Zafira, Corsa ve Combo 1.7 DT modellerinde 8973065751 – 12212819 ürün numarası ile isuzu motor üzerinde kullandığı en sık arıza veren beyinlerdendir.

Arıza sebeplerinin en başında beynin titreşime ve sıcaklığa aşırı derecede maruz bırakan motorun üst kısmına monte edilmiş olmasıdır. Çalışan elektronik parçaların başlıca düşmanı olan titreşim ve aşırı ısınma, beynin içerisindeki bazı bölümlerin zarar görmesine sebep olur. Zarar gören kısımlardan motor ile beyin arasında sinyal alışverişi düzensiz olduğundan motorda çalışma bozuklukları ve hiç çalışmama gibi arızalar baş göstermektedir. 

İkinci bir arıza ise motor beynine gelen iletişim kablolarının yanlış konumlandırılmış olmasıdır. Kabloların yakıt pompası ile aynı hat üzerinde ilerlemesinden dolayı, pompada oluşacak olası bir mazot kaçağında kablodan beyin içerisine mazot sızması arızasıdır. Mazot yarı iletken bir sıvı olduğu için elektronik olan beyine direkt olarak zarar vermektedir. Bu durumda yine birinci bölümde bahsettiğimiz arızalar başlar ve en sonunda beynin değiştirilmesi aşamasını gerektirebilir.

Mazot Almış Bir Beyinden Örnek Görüntü;

Motor beyinleri yukarıda belirttiğimiz başlıca sebeplerin haricinde diğer dış etkenlerden kaynaklı olarak da arıza verebilmektedir.Örnek olarak; zayıf akü ile marşa basılması, elektrik tesisatındaki uygunsuz değişiklikler, elektrik ve sinyal kablolarındaki aşınmalardan kaynaklı kısadevre yaşanması gibi. 

Opel Elektronik, arıza tespitinde her ihtimali göz önünde bulundurarak beyinin verdiği arıza kodlarından yola çıkar ve arızanın kaynağından beyne kadar olan hat ve üzerindeki tüm elemanların ayrı ayrı kontrolünü yapar. 

Yapılan arıza tespitinden sonra eğer sorunun beyinden olduğu saptanırsa en son olarak beyine fiziksel müdahale yapılır. Beynin içi açılarak arızanın oluştuğu elektronik devre ve parçalar yenileri ile değiştirilir. Tekrar OBD test cihazı ile kontrol edildikten sonra arıza tekrarlıyorsa beyin değiştirilme yoluna gidilir. 

Uyarılar;

– Aracınızda herhangi bir yenilik yaptıracağınız zaman, ustanızın mutlaka daha önce de aynı araca aynı işlemleri yaptığından ve sorun yaşamadığından emin olun.

– Aracınızın motor aksamını belirli periyodlarda gözle kontrol edin, yağ, mazot vs kaçaklarına dikkat edin.

– Aracınızın göstergelerindeki uyarı ve ikaz lambalarına azami önem verin

– Motorunuzdan gelen alışık olmadığınız seslere mutlaka kulak verin ve dikkatinizi çeken bir durumda hemen kontrol edin.